banner
Haav24 > Niiske haavaravi
 

Niiske haavaravi

 

Haava sulgumiseks vajalik granulatsioonikude moodustub verekapillaaridest ja vajab normaalseks arenguks ühtlast temperatuuri ning mõõdukat niiskust.

Haav vajab paranemiseks ka õhku, kuid see ei tähenda mingil juhul, et haava võiks jätta sidumata! Vastupidi, kaasaegsed haavasidemed on kõik reeglina õhku läbilaskvad.

Granulatsioonikoe rakkude külmašoki vältimiseks kasutatakse loputuslahuseid ja antiseptikume võimalikult kehasoojalt ja kaetakse haavad sidemega.

Granulatsioonikoe normaalse kasvu tagab haava mõõdukas niiskusesisaldus.

Paranev haav sarnaneb lillele, mis ilma kastmiseta närtsiks. Kuivades haavades muutub granulatsioonikude tuhmiks, kuivaks ja veritsevaks ning tema kasv pidurdub.

Haava niiskusesisalduse hoiab optimaalsena haava loputamine igakordsel sidumisel, samuti haavageeli kasutamine. Prontosan® haavageelil on lisaks niiskuse hoidmisele ka haavanakkust vältiv toime. Sügavamates uuristega haavades eelistatakse vedelamat 30 ml Prontosan geeli. Suurematele ja pindmistele haavadele sobib paremini viskoosne Prontosan X geel (50 g tuub). Kui haavanakkuse risk on väike,piisab haava sidumiseks ja haavaniiskuse säilitamiseks Askina geelist.