banner
Haav24 > Korduma kippuvad küsimused
 

Korduma kippuvad küsimused

 

Miks on haavade loputamine nii tähtis?

Haava on vaja loputada selleks, et välja uhta haavast võõrkehad ja mikroobid, eemaldada kahjustatud kude ja haavakatt. Loputamine teeb haavapõhja puhtaks ja on võimalik hinnata kahjustuse suurust. Jaheda lahusega loputamine aitab peatada ka väiksemat (kapillaarset) verejooksu. Haava loputamine vähendab tunduvalt hilisemat haavanakkuse (infektsiooni) riski.

Kas veenihaavandit võib loputada ja puhastada füsioloogilise lahusega? Aga lamatist?

Kõiki kroonilisi haavandeid nagu venoosne haavand, arteriaalne haavand, diabeetiline haavand või lamatishaavand võib loputada füsioloogilise lahusega, kuid kuna need haavandid on sageli kaetud haavakatu/biofilmiga, siis füsioloogiline lahus üksi ei ole suuteline seda kattu eemaldama. Seepärast on soovitav kroonilist haavandit loputada Prontosan® loputuslahusega. Eriti raskesti eemalduva katu puhul asetatakse katu eemaldamiseks haavale lahusega immutatud mähis või vannitatakse haava Prontosan® lahuses

Miks soovitatakse Prontosan® loputuslahust enne kasutamist soojendada?

Hoolimata sellest, et Prontosan® loputuslahust säilitatakse toatemperatuuril, soovitatakse lahus enne kasutamist soojendada kehatemperatuurini. Ühelt poolt välditakse sellega granulatsioonikoe „külmašokki“, mis võib aeglustada haava paranemisprotsessi. Teisalt ehkki Prontosan® loputuslahuse manustamine ei ole valus, võib eriti kroonilise haavandiga patsientidel jahedam lahus tekitada subjektiivset valutunnet, mistõttu kehasooja lahuse kasutamine muudab haava sidumise patsiendile paremini talutavaks.

Kas Prontosan® geel on mõeldud põletushaava esmaabiks või võib seda kasutada ka hilisemas põletushaava ravis ja muudel haavadel?

Prontosan® geel sobib põletushaavadele nii esmaabis (pärast kudede täielikku jahutamist veega) kui ka kõigis järgnevates paranemisfaasides kuni tervistumiseni. Kergemate põletuste korral, mis jäävad sidumata, võib Prontosan® geeli põletusele kanda piiramatu arv kordi päevas, iga kord, kui tekib kuivus-, kipitus- ja kiskumistunne põletuse piirkonnas. Prontosan® geel on universaalne ja sobib igat liiki haavadele (traumahaavad, põletushaavad, operatsioonihaavad, kroonilised haavandid sh.lamatised) kõigis haava paranemise faasides.

Miks ei tohi Braunovidon® salvi kasutades loputada haava vesinikuga?

Vt. pakendi infoleht...
Kahel põhjusel. Vesinikperoksiidi koostisse kuuluv aktiivhapnik reageerib PVP-kompleksiga ja selle tulemusena ei vabane jood enam PVP-kompleksist ühtlaselt ja kontrollitult, mistõttu joodi antimikroobne toime väheneb või kaob. Teiseks vabaneb vesinikperoksiidi kokkupuutel orgaanilise koega hapnikku alati prognoosimatul hulgal, mis sügavamas haavas võib põhjustada kudede õhkemboolia riski. Tänapäeval on üldse haavade loputamisest vesinikperoksiidi lahusega loobutud vesiniku kõrvaltoimete tõttu. Kui vesinikku on siiski kasutatud, tuleb see enne antiseptikumi kasutamist hoolikalt füsioloogilise lahusega haavast välja loputada.

Kuidas ennetada lamatishaavandite teket voodihaige põetamisel?

Lamatiste peamiseks tekkepõhjuseks on keharaskuse mehhaaniline surve ja verevarustuse häire liikumatus kehapiirkonnas. Seepärast on parim lamatiste ennetus voodi- või ratastoolihaige asendi sagedane muutmine. Teiseks probleemiks lamatiste puhul on see, et kui nahk on juba hõõrdunud/kahjustunud, siis seal hakkavad kiiresti paljunema mitmesugused põletikku tekitavad bakterid. Väga oluline on korralik hügieen. Nii lamatiste ennetamiseks kui juba tekkinud lamatiste raviks sobib ohustatud/kahjustatud piirkonna ja selle ümbruse naha puhastamine Prontosan® loputuslahusega. Prontosan® lahust ei pea hiljem maha loputama.

Mida teha suu ja nina limaskesta lamatiste korral, mis on tekkinud näiteks hambaproteesidest, haigele paigaldatud nina-neelusondist vm.?

Suu ja nina limaskesta lamatiste raviks sobib ProntOral® suuloputusvedelik, mille koostis sarnaneb Prontosan® haavaloputuslahusele, kuid mis on mõeldud spetsiaalselt suuõõne, igemete, nina ja neelu limaskestadele.